Dantel Havlu Kenarları ve Örnekleri

Çeyiz denince şüphesiz herkesin aklına geldiği gibi benimde aklıma dantel havlu kenarları geliyor. Tüm bayanlar gibi çeyizimde en güzel ve göz alıcı modellerin olmasını ve herkes tarafından beğenilmesini isterim. Çünkü çeyizlik ürünler benim hamarat olduğumun bir simgesidir.

Çeyizim için ördüğüm dantel havlu kenarı modellerimin bir kısmını motif motif örerek birleştirdim, bir kısmını da bütün halinde ördüm.

Motif olarak yaptıklarımda simli ipler kullandım. Çünkü motifliler simli iplerle daha gösterişli ve şık duruyor. Bütün olarak yaptıklarıma ise beyaz renk kullandım.

Model olarak ise uğur böceği, nazar boncuğu, salkım salkım üzüm modeli ve buket gül modelleri tercih ettim. Çünkü bu modellerin her biri çok gösterişli ve oldukça şık duruyor. Havluya adeta estetik bir görümün kazandırıyor.

Uğur böceği modelime beyaz kımızı ve siyah ip kullandım. Yapıp bitirdiğimde sanki modelime uğur böceği gelmiş konuvermiş gibi duruyordu.

Oldukça şık ve gösterişli bu model çevremdekiler tarafından büyük bir beğeni topladı. Ben bu modelde sade ip kullanmayı tercih ettim. İsteyenler simli iplerle de yaparak modele ayrı bir hava katabilirler.

Üstelik modelin örülüşü de çok kolay ve zevkli. Modeldeki küçük dağları ördükten sonra dağların arasına uğur böceklerini yapıp birleştiriliyor.

Uğur böceği havlu kenarı modeli henüz örgü örmeye yeni başlayanların bile yapabileceği bir modeldir. Bu model sadece 2 günde bitirdim.

Büyük bir zevkle ördüğüm çeyizlik dantel havlu kenarımdan bir tanesi de uğur

böceğidir modelidir. Bu modelde hoş görünümüyle büyük bir beğeni topladı. Nazar boncuğu desenli havlu kenarları iki farklı şekilde yapılır.

Oldukça revaçta giden kurdele tekniği ile nazar boncuğu yapılıp havlulara işlenerek yapılırken, kırmızı mavi sarı renklerle nazar boncuğu şekli örülerek yapılmaktadır.

Ben mavi ve sarı renkli ip kullanarak nazar boncuğumu kendim yaptım. Havluda da oldukça şık ve gösterişli durdu. Dileyenler mavi renk yerine kırmızı ve sarı iple de yapabilirler.

Nazar boncuğu havlu kenarları model ve renk seçiminden ziyade işlenerek oluşturulması havluya ayrı bir hava katıyor.

    

Yorum Yapınız