Değişik Ve Güzel Havlu Kenarı Örnekleri

Havlu kenarlarına dantel eklemeler dikip onları çok daha şık bir hale getirmek Anadolu çeyiz kültüründe yüzlerce yıldır yapılan çok güzel bir süsleme sanatı.

Büyüklerden her geçen yılda eklenerek gelen motif birikimi son yılların internet teknolojisi ile buluşunca ortaya bambaşka modeller de çıktı.

Renklerin fazla bulunamayışı da başka bir sorundu ama günümüzde iyice gelişen tekstil sanayi doğada ki tüm renkleri iplere yansıtmayı başardı.

Bu da kadınlara doğayı taklit etmede sınırsız bir imkan sağladı. Havlu kenarları artık çok daha canlı, bazıları üç boyutlu ve bazıları da yazılarla dolu.

Üzüm, portakal, çilek ve yüzlerce çiçek tek boyutlu ve doğadaki renkleri ile işlenip havlulara dikiliyor. Örneğin limon için sarı bir gövde, yeşil yapraklar ve beyaz bir zemin oluşturuluyor.

Motif havlu boyunca tekrarlandığından havlunun kenarında limonlar dizili gibi duruyor. Çiçekler de öyle bazıları daha dantel gibi işlemeyi tercih ederken bazı kadınlar bu motifleri üç boyutlu olarak işliyor.

Değişik teknik ve renkli ipliklerle havluların altından bu sefer gerçek gibi görünen çilekler, kirazlar, elmalar ve daha birçok meyve ve çiçek sarkıyor.

Bu havlu kenarları öyle güzel ki insan havluları kullanmaya kıyamıyor. Havlu kenarlarına “seni seviyorum”, “yuvamız”, “hoş geldiniz” gibi yazıları renkli olarak dantel tekniği ile yazmayı tercih edenler de var.

Son yıllarda minik plastik halkalar ile çok çeşitli modeller yapılıyor. Önce bu halkalara motifler tek tek işleniyor ve sonra bu halkalar bir araya getiriliyor.

Bu da çok yaratıcı havlu kenarları oluşmasını sağlıyor. Yine havlu kenarlarında pul, boncuk, ahşap süsler, kurdele, inci ile süsleme de çok yapılıyor.

Bunlar genelde dantele karıştırılıyor ya da çiçeğin orta bölümü gibi yerlerde vurgu yapmak amacı ile kullanılıyor.

 

Yorum Yapınız