El Emeği Örgü Banyo Lifi Modelleri

Banyo lifleri her genç kızın çeyizinde mutlaka vardır. Renk renk desen desen farklı iplerle farklı modellerde mutlaka çeyizde yer alır.

Peki, bu lifler kullanılır mı diye sorarsanız işte orada bir tezatlık söz konusudur.

Sayıca bu kadar fazla hazırlanan, emek verilen lifler maalesef ki sadece sandık bekler. Hazırlanan bu el emeği göz nuru lifler gerçekten göze hitap eder.

Üzerine bebek, kuş, çiçek, gelin, damat, ağaç… vb. aklınıza ne gelirse bunların üzerine işlenir.

Eline tığ tutmayı bilen herkes de bu lifleri kolaylıkla işleyebilir. Örgü sanıldığı kadar zor zanaat bir iş değildir. Her şeyden önce sabır gerektirir.

Sonucunda da hem göze hitap eden hem de maddi değere sahip bir ürün ortaya çıkar. Biz ev hanımları günlere gittiğimizde, evde boş kaldığımızda özellikle de kışları sobanın ya da peteğin başında örgü yapmaya bayılırız.

Örgüye yeni başlayanlar hem ellerini alıştırmak hem de hemen bitmesi sebebiyle ya lif örmeye başlarlar ya da bebek kıyafetleri.

Bu örülen lif ve bebek kıyafetleri çok kıymetlidir. Kullanılmasa da onlar el emeği göz nurudur. Örgü örmeyenler anlayamaz bu durumu.

Kimine göre vakit kaybı gibi gelen bu örgüler, örmeyi sevenler için terapi gibidir. İnsanın stresini atmasına ve bir şeyler başardığını görmesine yardımcı olur.

Hem el emeğim olsun, hem de sandık beklemesin kullanayım diyorsanız eğer çok basit bir lif modelinden bahsedelim.

Bu şişle yapılan model herkesin çok rahatlıkla yapacağı bir örnek. Bunun için gerekli malzeme bir adet saçaklı ip diye tabir edilen bir ip ve iki tane 4 numara şiş. Şişimize ne kadar enlilikte bir lif istiyorsak o kadar ilmek atıyoruz.

Örneğin 30 tane idealdir. Daha sonra 5 sıra haroşa örüp 6. sırada ortadaki 10 ilmeği kesiyoruz. Daha sonra geri dönerken kestiğimiz o 10 ilmek yerine 10 tane daha ilmek atıyoruz ve istediğimiz uzunlukta lifimizi örüyoruz.

Yine bitirmeye 5 sıra kala baştaki gibi 10 ilmeği kesip tekrar ekliyoruz. 5 sıra daha örüp bitiriyoruz. Gayet kullanışlı lifimiz hazır.

Yorum Yapınız