Kare Örgü Lif Örnekleri

Özellikle hanımların çeyizlerinde vazgeçilmez ürünlerden biri olan lifler, birçok farklı şekilde örülüyor. Bunlar içinde en kolayı kare lif modelidir.

Bu modelin yapımı oldukça kolay kullanımı da rahattır. Kare lif, tek renk ip ile yapılabileceği gibi farklı renklerde ipler de kullanılarak yapılabilir.

Kare lif çeşitleri içinde en çok tercih edilen modeller sık gözler ile örülen ve yumuşak yapıda iplerin kullanıldığı modellerdir.

Çeşitli motifler çıkarılarak örülen bu lifler aynı zamanda püsküllü, meyve desenleri ve benzeri şekiller ile daha şık bir hale getiriliyor.

Lif örmek için kullanılacak ipin yapısı da oldukça önemlidir. Bunun için yumuşak yapıda ve esnemeyen ipler kullanılmalıdır.

Beyaz, kırmızı ve yeşil ipler kullanılarak elma desenli bir kare lif örgüsü için öncelikle iki zincir çekilerek başlanır. İkinci zincirden sonra ilk zincire batırılır.

Oluşan bu halkanın içine 3 defa batarak belli bir uzunluğa kadar ip çekilir ve tek seferde çıkılır. Son olarak bir zincir daha çekildiği zaman ilk badem oluşmuş olur.

Bu şekilde 21 tane daha badem yapılır ve ilk sıra tamamlanır. Üst sırayı yapabilmek için aynı şekilde iki badem yapıldığında, ikinci badem alt sıradaki bir ve ikinci bademin ortasına bakarak yapılır.

Bu esnada ilk bademden çıkmadan ikinci badem bir alt sırada bulunan iki bademin ortasına batarak yapılır.

Daha sonra batırılan bu iki bademde tek seferde çıkılır. Bu şekilde devam edilerek ilk sıra bitirilir. İlk sıra bitirildikten sonra elde edilen modeldeki badem sayısına göre ikinci sıra yapılır.

Bu şekilde devam edilerek elma deseni olan kare lif tamamlanır. Lifin zaman geçtikçe ve kullanıldıkça sarkma yapmaması için çevresine kirpik yapılır. Bu şekilde lifin ömrü daha uzun ve kullanımı daha rahat olur.

Yorum Yapınız