Kolay Aşure Tarifi

Sadece Aşure Ayı içinde değil her zaman yenebilecek olan ve bir o kadar da damaklarda farklı bir tat bırakmayı başaran aşure tarifimiz zaman içinde sevilen hem de bir o kadar farklı olan bir besin olarak görülmektedir. Bu zaman içinde artık kolay aşure tarifi ile hemen hemen herkesin bildiği ama genel olarak ayrıntıları atladığı yerlere değinmek istedik.

Zaman içinde en çok istediğiniz farklılıklar sayesinde kendinizi de damak lezzeti olarak ödüllendirmek mümkün olacaktır.

İlk olarak bütün malzemelerin eksiksiz olması gerektiğini unutmamalısınız. Genel olarak bir adet haline gelmiş olan bu tatlı besin aslında zamanında öğün olarak da tüketilmiştir.

Yani hem tatlı ihtiyacınızı giderebileceğiniz hem de elinizin altında bulunan besin değerleri sayesinde vitamin alabileceğiniz öğün yemeği sadece aşuredir.

Malzeme olarak aklınıza gelebilecek her türlü kuru bakliyat ürününü içine koyabilirsiniz. Buna ek olarak nar, kayısı, ceviz, üzüm gibi ek tatlı maddeler de renklendirmek için önemlidir.

Pirinç, nohut gibi malzemeleri önceden haşlayın ve şekerin içine attığınız bu kadar önemli olan yumuşak maddeleri en son koyun ki iyice lapa bir hal almasın.

Büyük bir kazan içinde yapacak olursanız her zaman için farklı olan kaplara böleceğinizi de düşünerek malzemeleri bol bol koymayı unutmamalısınız. Şeker ayarı da yine sizin damak tadınıza göre değişecektir. Artık kolay aşure tarifi ile yeniliğe merhaba.

Yorum Yapınız