Kolay Basit Çizimler

Sıkıcı toplantılarda, konferanslarda ya da derslerde imdadımıza yetişir çizimler. Sıkılmak sizin elinizde değildir. Bir şekilde sıkılıyorsunuz ve yapacak başka bir iş arıyorsunuz. Bir kağıt, bir kalem imdadınıza yetişiyor. Başlıyorsunuz çizmeye, çeşitli şekiller üretmeye.

Kimimiz doğuştan gelen bir yeteneğin yansıması olarak maharetliyizdir bu konuda. Kimimizde ise bu maharet yoktur. Ancak maharet olsa da olmasa da her insan kendi çapında çizimler yapar.

Peki, gerek kendimizi rahatlatmak gerekse çocuklarımızın o tatlı isteklerini yerine getirmek adına kolay basit çizimler nasıl yapılır? İşte cevabı:

Basit çizimler en temelde geometrik şekiller olarak algılanmalı.

Genelde hayvan resimleri en kolay ve pratik çizimlerdir.

Örneğin bir karga çizmek istiyorsunuz. Önce kafanızda bir dikdörtgen oluşturun. Hatta bunu izi belirgin olmayacak bir şekilde kağıda çizebilirsiniz.

Bu dikdörtgen yatay değil de dikey olsun.

Ana hatlar çerçevesinde çizeceksiniz.

Önce gagasından başlayın. Çünkü en dikkat çekici yanı orasıdır. Size bir istikamet gösterir.

En başta belirttiğimiz gibi çizimler geometrik şekiller olarak algılanmalıdır. Gagayı da bir üçgene benzetebilirsiniz. Karganın her safhasını köşeli geometrik şekillerle çizmeniz ilk başta kafanızda kötü bir izlenim bırakacak olsa da bu yaptığınız ilk çizimler genel hatları belli etmek içindir. Daha sonra yapacağınız rötuşlarla ortaya muntazam bir çizim çıkaracaksınız.

Kolay basit çizimler kategorisinde birçok hayvan ve insan çizimi yapabilirsiniz. Hepsinde temel teknikler kullanılır.

 

 

1 Yorum

  1. Anonim 27 Kasım 2018

Yorum Yapınız