Kolay Basit Deney Örnekleri

Çocuklarınızı fen bilimleriyle tanıştırmak ve kaynaştırmak adına yapacağınız basit deneyler, hem bu alanı onlar için zevkli bir hale getirecek hem de böylelikle derslerinde zorlanmalarının önüne geçeceksiniz. Günümüz eğitim sistemi ne yazık ki tahtada yapılan anlatımlardan ibarettir.

Birçok okul bu olumsuz durumu aşamamıştır. Özellikle fen bilimi derslerinde laboratuvar olmayan okul sayısı çok fazladır. Laboratuvar olsa bile ne kadar etkin kullanıldığı da ayrı bir muammadır. Dolayısıyla temel eğitim evde başlar anlayışıyla vakit kaybetmeden işe koyulmalısınız.

Çocuklarınızla keyifli dakikalar geçirebilir aynı zamanda da onlara fen bilimlerini sevdirebilirsiniz. İşte bazı kolay basit deneyler :

Gök gürültüsü, şimşek deneyi: Karanlık bir odada iki adet kağıt kese kağıdı şişirilir. Birbirine çarpıştırarak patlatılır. Gök gürültüsü gibi bir patlama oluşturursunuz. Şimşek için iki balon şişirip birbirine sürterek elektriklenme gösterilir. Bu onların ilgisini çekecektir.

Buharlaşma: Yaz güneşinde öğlen vakti bir leğene su doldurup balkona koyun. 3 saat sonra leğendeki suyu inceleyin.

Yağmur nasıl oluşur deneyi: Kaynayan çaydanlığın üstüne çaydanlığın kapağını koyun ve oluşan buharlaşmayla damlayan suları çocuğunuza gösterin. Yağmurun temel mantalitesini göstermiş olacaksınız.

Bu ve buna benzer kolay basit deneyler yoluyla çocuklarınızın ilgisini çekerek fen bilimlerinin temel mantalitesini onlara kazandıracaksınız.

Ancak bir noktaya dikkat çekmekte fayda var. Çocuklarınız tek başınayken bu deneyleri yapmak isteyebilir. Bunun önüne geçmelisiniz. Zararlı sonuçlar doğabilir.

Süt ve deterjan deneyi: Evde yapılabilecek deneyler arasında olan bu deney ile çocuğunuza bir yüzeyde bulunan aktif maddeleri ve birbirleriyle etkileşimlerini göstererek açıklayabilirsiniz.

Yapımının ise oldukça basit ve renkli olmasından dolayı, birçok çocuğun hoşuna giden basit deneylerden biridir. Bu deney için de yine evinizde hazır bulunan malzemelerden faydalanabilirsiniz:

Malzemeler:

Geniş bir tabak Süt (tam yağlı)

Bulaşık deterjanı

Farklı renklerde gıda boyası

Kulak çubuğu

İlk olarak, bir miktar sütü tabağın içine dökün ve çeşitli renklerde gıda boyaları damlatın. çocuklar için deneyler Bir sonraki adımda kulak çubuğu kullanabilir veya deterjanı sütün içerisine damlatabilirsiniz. Kulak çubuğunu kullanmak için, kulak çubuğunun ucunu bulaşık deterjanına batırın ve daha sonra sütün içine gıda boyasını eklediğiniz bir yere batırın.

Ortaya çıkan renkli görüntü çocuğunuz için izlemesi çok zevkli olacaktır! çocuklar için deney Bulaşık deterjanı sütün içerisinde bulunan yağları uzaklaştırmaya çalışacaktır.

Bu sırada, sütün içerisindeki gıda boyası da yağlarla birlikte dağılacaktır. Çocuğunuza ellerini yağlıyken neden sadece su ile yıkadığında temizlenmediğini ve sabunla yıkarsa yağların nasıl temizleneceğini bu deneyden yararlanarak açıklayabilirsiniz.

Böylece, çocuğunuza ellerini sabunlamanın önemini açıklayabilir ve bir sonraki el yıkama sırasında çocuğunuzun nasıl daha bilinçli ve dikkatli davrandığını görebilirsiniz.

Alternatif olarak da, bulaşık deterjanının bulaşıkları nasıl temizlediğini açıklayabilirsiniz. Çocuklar için basit deneyler hem evde geçirdikleri zamanı daha verimli kullanabilmelerini hem de eğlenirken öğrenmelerini sağlar. Evde yapılabilecek deneylerle çocuğunuza bilimsel bir tutum kazandırabilir, bilgiyi kaynağından araştırarak sonuca varma ve bağımsız düşünebilme gibi becerilerini geliştirmesine katkıda bulunabilirsiniz

Yorum Yapınız