Kolay Basit Tatlı Tarifi (Narlı tart ve güllaç)

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım sözü boşa değil. Uzmanlar tatlı yendiğinde mutluluk hormonlarının arttığını ve bunun iletişime yansıdığını belirtiyor.

Bu nedenle tatlıyı hayatınızda sakın ama sakın eksik etmeyiniz. Ancak iyi güzel de, kim verecek o kiloları dediğinizi duyar gibiyiz. Sorun yok.

Size önereceğimiz basit tatlı tarifleriyle hem parmaklarınızı yiyeceksiniz hem zahmetsiz bir iş çıkaracaksınız hem de hafif malzemeleri sayesinde fazla kilo almayacaksınız.

Peki kolay basit tatlılar nelerdir? İşte burada:

Muhallebili güllaç

Önce muhallebi için; bir tencereye 3 su bardağı süt koyun, ardından bir tatlı kaşığı nişasta, bir yemek kaşığı miktarında pirinç unu ve bir su bardağına yakın bir oranda şeker ilave ederek karışım elde edin. Tabi bunu çırpmayı unutmayın.

Öte yandan, güllaç için de ayrı bir tencereye 9 su bardağı süt koyarak, bir su bardağı şeker ve bir paket vanilinle karıştırarak ısıtın.

Bu arada bir tepsiye, bir kat güllacı güzelce yerleştirin. 4 kat olana kadar ısıttığınız sütten dökün. Kuru yer kalmasın. Üzerine Hindistan cevizi atın.

Sonra da muhallebiyi dökün. Hindistan cevizine ilave olarak üzerine antep fıstığı da atın. Sütün çekilmesini bekleyin, üzerini meyvelerle süsleyin. Antep fıstığı atın.

Narlı tart

2 paket bisküviyi rondoya atın, margarin ve tarçınla bir kabın içinde karıştırın.

Ardından narları bastırarak ezin, suyunu da bir kaseye boşaltın. İçine su ilave ederek, toz şeker ve buğday nişastasıyla pişirin.

Bu arada tabi bisküvili karışımı tepsiye dizin. Ardından sosu üzerine dökün. Üzerine nar tanelerini serpiştirin.

Buzdolabında beklettikten sonra servise hazırdır. Kolay basit tatlılar. Afiyet olsun

 

Yorum Yapınız