Kolay Dantel Modelleri ve Resimleri

Danteller oldukça geniş bir işleve sahiptir. Havlu kenarlarında, masa örtülerinde, mutfak örtülerinde, yatak ve nevresim takımları gibi daha pek çok önemli ev eşyasında kullanılmaktadır.

Dantel modeli örmek istediğinizde sakın bu işi gözünüzde büyütmeyiniz. Sonuçta kimse sizden bir Picasso eseri istememektedir. Yapacağınız modeller üç aşağı beş yukarı bellidir. Sayıları belli olan geometrik şekiller üzerinden modeller üreteceksiniz.

Bunun başka bir boyutu yok. Üçgen, daire, dikdörtgen, kare gibi şekillerle model yapacaksınız ve bu şekilleri temel örgü teknikleriyle öreceksiniz. Her modelin yapılışı birbirine benzer. Aynı mantıkla yapılır. Dolayısıyla hiç tereddüt etmeden hemen işe koyulmalısınız.

Dantel modelleri nasıl örülür?

Öncelikle numaralı bir dantel yumağı satın almalısınız. Dantel yumakları öreceğiniz dantelin işlevine göre incelik ve kalınlık göstermektedir. Öreceğiniz dantelinizin ince ve kalınlığına göre 50, 60, 70 numaralı iplerle anılmaktadır

Dantel, tığ ile yapılmaktadır. Tığların da aynı ipler gibi numaraları vardır. İnce ve kalın olmak üzere ayrılan tığlar 20, 21, 22 şeklinde numaralandırılmışlardır.

Dantel örerken yine temel örgü tekniklerinden yararlanacaksınız.

İlk önce zincir çekmelisiniz. Dantele modeline ve nerede kullanacağınıza göre zincir çekeceksiniz. Daha sonra trabzan ya da tık iğne yapabilirsiniz.

Kolay Dantel yapılışı kapsamında teorik bilgiler vermeye çalıştık. Unutmayın Kolay Dantel Yapılışı teorik olarak bir yere kadar yapılabilmektedir. Bundan sonrası yapacağınız dantel pratiklerine bağlıdır.

 

Yorum Yapınız