Kolay ve Basit Çizimler

Kimimiz doğuştan gelen bir yeteneğin yansıması olarak maharetliyizdir bu konuda. Kimimizse, maharet sahibi değilizdir. Ancak yetenek olsa da olmasa da, her insan bilerek ya da gayriihtiyari bir şekilde kendi çapında çizimler yapar zaman zaman.

Çizime en çok meraklı olanlar da çocuklardır. Elleri kalem tutmaya başladığında sadece kağıtlara, defterlere değil evin duvarlarına kadar anlamsız pek çok şekli çizmeye çalışırlar.

Sürekli o minik ellerine aldıkları kağıt ve kalemi getirerek sizlerden şekil çizmenizi isterler. Ve genelde şekil çizerken çoğumuz zorlanırız. Peki, böyle durumlarda çocuklarımızı mutlu edebilmek için kolay ve basit çizimler nasıl yapılır? İşte cevabı:

Basit çizimler en temelde geometrik şekiller olarak algılanmalı.

Örneğin bir ayı çizmek istiyorsunuz. Önce kafanızda bir dikdörtgen oluşturun. Hatta bunu izi belirgin olmayacak bir şekilde kalemle kağıda çizebilirsiniz.

Bu dikdörtgen yatay değil dikey olsun.

Ana hatlar çerçevesinde çizeceksiniz.

Önce kafasından başlayın.

En başta belirttiğimiz gibi çizimler geometrik şekiller olarak algılanmalıdır. Kafayı da bir kareye benzetebilirsiniz.

Karganın her safhasını köşeli geometrik şekillerle çizmeniz ilk başta beyninizde kötü bir izlenim bırakacak olsa da bu yaptığınız ilk çizimler genel hatları belli etmek içindir. Daha sonra yapacağınız rötuşlarla ortaya muntazam bir çizim çıkaracaksınız.

Kolay ve basit çizimler kategorisinde birçok hayvan ve insan çizimi yapabilirsiniz. Hepsinde temel teknikler kullanılır.

Yorum Yapınız