Kolay Yazma Örnekleri

Anadolu kültüründe önemli bir yere sahip olan yazmalar, bu coğrafyanın büyük çoğunluğunda kullanılmaktadır. Modern hayatın getirdiği kentleşme anlayışına bağlı olarak değişen giyim kuşam kültürü, yazma kullanım oranını azaltsa da hala her evde yazmalar bulmak mümkündür.

Türkiye’nin büyük çoğunluğunun kırsal olduğu göz önünde bulundurulduğunda yazma geleneğinin hala önemli ölçüde devam ettiğini söyleyebiliriz.

Öte yandan, belki de en önemlisi budur, yazma kültürünü kuşaktan kuşağa aktarmamız gerekir. Günlük hayatta kullanmasak bile evde yazma bulundurmak bu kültürü yaşatmak adına önem arz etmektedir.

Peki kolay yazma örnekleri hakkında biraz bilgi sahibi olmaya ne dersiniz? İşte kolay yazma örnekleri:

Kirpik Modeller

Yazma örnekleri çeşit çeşittir. En kolaylarını anlatmak gerekirse, basit yöntemlerle birçok yazma modeli mevcuttur.

Öncelikle numaralı bir tığ tedarik etmelisiniz.

Tığ ile zincir çekilerek ip oyasına başlayabilirsiniz. Ardından trabzan yapabilirsiniz. Üstüne bir kez daha zincir çekerek, trabzanın üstüne kirpik yapabilirsiniz. Yani kirpik burada göz demektir. Eskilerin deyimiyle kirpikli model yazmalar vardır. Bu modellerin yapımı çok kolaydır.

Kolay yazma örnekleri ile ilgili daha başka örnekler vermek gerekirse, yazma kenarlarına küçük küçük çiçekler yapabilirsiniz. Çiçekleri yazmanın kenarına monte ettikten sonra kullanabilirsiniz.

Öte yandan örümcek çekerek oya yapma modeli de mevcuttur. Bu da kolay bir modeldir. Örümcek çekip zincir yardımıyla farklı modeller üretebilirsiniz.

Örümcek modelleri yine benzer örgü teknikleriyle yapmanız mümkündür.

Tığ Oyaları

 

 

Yorum Yapınız