Motifli Örgü Lif Örnekleri

Benim için gelenekselleşmiş modellerden oluşan ve özenerek bir araya getirdiğim motifli liflerim oldukça beğeniliyor.

Banyomun vazgeçilmezi haline getirdiğim liflerimin arasından en çok beğenerek ve severek ördüğüm model motifli olanlarıdır. Özellikle çiçek motiflerle yaptığım lifler, adeta banyomu gülistana çeviriyor.

Çiçek motiflerinin yanı sıra liflerime yaprak, karpuz, çilek kiraz ve benzeri gibi meyvelere de yer veriyorum. Bu tarz şekillerde şekillendirdiğim liflerim hoş görünümlerini yanı sıra, benim de ne kadar marifetli olduğumun bir göstergesidir.

Motifli liflerim görünüşleriyle değil, kolay yapılmasından dolayı da büyük bir beğeni topluyor. Zaten hangi hanım istemez ki, kolay yönden şaşahalı örnekler çıkarmayı.

Daha yeni örgü örmeye başlayanların bile kolaylıkla öreceğini düşündüğüm lif modellerimden örmek isteyenlere yumuşak yün ip ile örmelerini öneririm.

Görsel bakımdan oldukça gösterişli olan liflerimi büyük bir keyifle örme ve kullanma şansına da sahip olacaksınız.

Elimde kalan ipleri değerlendirdiğim liflerimi istediğim renklerle örerek şekillendirdim. Ayrıca motiflerini örmek çok kolay ve keyifli olduğundan dolayı çok kısa sürede bitirdim.

İlk önceleri çeyiz sandığımın vazgeçilmezi olan liflerimi, şimdi ise banyomda büyük bir keyifle kullanıyorum. Çiçek motifli liflerimi genelde yuvarlak yaptığım zaman oldukça hoş görünüyor.

Dileyenler kare olarak da yapabilirler. Çiçek motifli lifimi şu şekilde oluşturuyorum; Yuvarlak örmeye başladığım lifi modelimin dördüncü sırasını örerken çiçeğin yapraklarını yapmaya başlıyorum.

Yaprak yapımını yatay fıstıkları sayarak yapıyorum. Bir yatay fıstığı beyaz iple 2. ve 3. yatay fıstığı ise yeşil iple örüyorum.4.yatay fıstığa geldiğimde ise tekrar beyaz ip kullanıyorum.

5.sıraya geldiğimde çiçek motifini yapıyorum. Çiçek motifini yaptıktan sonra ilk iki sırayı yatay fıstık örüyorum.

8.sıraya geldiğimde ise yine yaprak yapmaya başlıyorum. Bu kez bu sıranın her dilimine 2’şer tane yaprak yapıyorum. Yine bir yatay fıstıktan sonra yaprak yapıyorum.

Bu kez iki yaprağın arasında 2 yatay fıstık olacak şekilde yapıyorum. Daha sonra bir yaprak daha yapıyorum ve lifimi bu şekilde bitiriyorum.

Yorum Yapınız