Uzun Banyo Lif örgü Modelleri

Birbirinden renkli lifler çeyizlerin göz bebeğidir. On beş yirmi taneden az lif yapılmaz çeyizlerde. İnce el işi ipliklerinin kat kat sarılarak örülen lifler sabunla buluştuğunda ayrı bir köpürür.

Çünkü içerisine bolca hava delikli ve çok katlı yapısıyla girebilir. Lifle yıkanmanın zevki bir başkadır. Lifler ele geçirilen tipte olabileceği gibi uzun şekilde de olabilir.

Uzun lifler özellikle sırt bölgesini yıkamak için çok daha kullanışlıdır. Bu modellere son zamanlarda tutmak için halkadan kulaklar da ekleniyor.

Lifler önce bu halkaya iple sargı modeli yapılarak örülmeye başlanıyor sonra lif dikdörtgen ve oldukça uzun bir şekilde örülüyor. Ucuna halka takılarak model tamamlanıyor. Bazı kadınlar halkaları sonradan eklemeyi tercih ediyor.

Uzun lifler genelde tığ işi olarak yapılıyor. Ama birçok kasnak modeli de var. Kasnakta dolama ve düğüm atma metodu kullanılıyor.

Liflerin en önemli özelliği şüphesiz çok renkli yapılışı. Bir kaç rengi karıştırarak ebruli modeller en çok örülen lifler oluyor. Bir de ortaya resim çıkaranlar var ki onlar tam bir sanat eseri ortaya çıkarıyor.

Çiçekler, penguen, civciv, bebek, kalp, ördek ve yavruları, yelkenli ve çilek gibi meyveler en çok yapılan resimli lifler oluyor. Bu çok renkli lifler genelde beyaz zemin üzerine motif işlenerek yapılıyor.

Bu beyaz zeminde diğer renkli ipler usta ellerde saklanıp yediriliyor. Bakan insan bu resim nasıl yapılmış böyle diye şaşırıyor adeta. Lif ipleri çok ince çok çeşitli renkleri bulunan ipler.

Bu bakımdan örenin yaratıcılığına bağlı olarak çok çeşitli motif ve resim yapma imkanı sunuyor. Aslında tek kat olan ip modele başlamadan istenilen sayıda iki ya da daha fazla kat olacak şekilde sarılıyor. Bu şekilde lifin o çok katmanlı yapısı daha kolay oluşturuluyor.

Yorum Yapınız